En smuk og informativ dokumentar-film om Rudolf Steiners liv og om, hvordan hans idéer stadig trives og udfordrer vores livsforståelse den dag i dag. I filmen vises talrige eksempler fra hele verden på, hvordan Rudolf Steiners tanker har haft indflydelse på landbrug (Biodynamisk dyrkning), bankvæsen, undervisning (Rudolf Steiner Skoler), arkitektur, kunst, pædagogik (f.eks. i forbindelse fængsler og blandt børn, unge og voksne med særlige behov.), osv, osv.
Anmeldelse fra Nyt Aspekt
Viden, visdom og visioner
Denne dokumentarfilm er en smuk beretning om et smukt menneske, der tidligt i sit liv fornemmede en kraft bag alle ydre manifestationer. Han viede sit liv til at udforske disse spørgsmål: Hvor kommer vi fra? Hvad består vi af? Hvor er vi på vej hen? og Hvad kan vi måske blive til? Gennem studier i felten, filosofi og videnskab samt mystik nåede han en højere bevidsthed, hvorfra han i mødet med andre mennesker og gennem sine foredrag formidlede sin viden, sine iagttagelser og indsigter.
I interviews med skolebørn, udviklingshæmmede voksne, praktikere og videnskabsfolk fra hele verden kommer filmen tæt på det tjenende menneske, Rudolf Steiner var, ligesom filmen præsenterer en række områder, som han gav liv til: uddannelse, landbrug, lægekundskab, kunst, arkitektur og bankvæsen. Som en rød tråd gennem hele Steiners virke går hans overbevisning om, at universet er levende, har et formål og en mening. Naturen må vi elske, nære og pleje med naturlige midler – naturens egen medicin.
Filmen viser, at Steiner var meget inspireret af Gauguin og Goethe, og at han samlede de bedste elementer fra de gamle traditioner til en syntese i en videnskabelig kontekst, der resulterede i en åndsvidenskab, antroposofien.
Musikken spiller en stor rolle i Steinerskolerne. Der vises flere eksempler, og musikken i filmen understøtter budskaberne på harmonisk vis.
For mig at se har titlen Rudolf Steiners udfordring to betydninger: dels de udfordringer, Steiner selv havde, dels de udfordringer vi uundgåeligt får, når vi skal fatte, tolke og udleve hans livspraksis og den bagvedliggende forståelse af universet.
En meget autentisk og absolut anbefalelsesværdig film. 3½ times nydelse for intellekt, sind og ånd.
Ingelise Hallengren