Chie - Aloeswood - Japansk Røgelse

  229,00 DKK

Vi er e-mærket

Fragt fra kr. 29,95

90 dages fuld returret

Julegaver kan byttes frem til 24-1-2026

Om Chie - Aloeswood - Japansk Røgelse

Chie Aloeswood røgelse - Naturlig Agarwood-pulver til Spirituel Klarhed

Chi (Chie) står for evnen til at se virkeligheden og genkende sandheden. Vores Aloeswood (Agarwood) røgelse kombinerer moderne livsstil med urgammel træaromaterapi. Hver pind består af 100 % pulveriseret agarwood fra ”Trees of Gods”** – helt uden syntetiske olier, bambuskerner eller tilsætningsstoffer. Brændetiden er uændret for at sikre den ægte, rensende duftoplevelse.

Den ikoniske Zen-cirkel – malet med ét penselstrøg – symboliserer uendelighed, begyndelse og afslutning, indre ro og universets helhed. Designet styrker nærvær og mental balance.

Hvorfor vælge Chie Aloeswood pulver

- Dyb, balsamisk træduft: Agarwood har en intens honning agtig sødme kombineret med varme trænoter – ideel til meditation og mental afkobling
- Rensende energi og følelsesmæssig balance: Støtter fokus, reducerer stress og opløser negative energier i rummet.
- Pulverform uden kerne: Burn powder-style sikrer jævn, støvfri forbrænding og fuld aroma – præcis som traditionelle japanske løsninger.
- Holistisk og autentisk ritual: Inspireret af japansk Kōdō og buddhistiske ceremonier, forbinder du med tusindårig visdom mens du fylder rummet med en spirituel atmosfære.

Ved at integrere Chie Aloeswood røgelse i dit hjem, får du en ægte træduft, der ikke kun sætter rammen for meditation og mindfulness, men også bringer følelsesmæssig ro og spirituel fordybelse hver dag.

Duft: Aloeswood
Ingen bambuskerne, ren forbrænding, ren duft
Æsken indeholder 30 røgelsespinde og en mini-holder

Længde 17 cm.
Brændetid: ca 50 min


Spirituelle gaver

Se også

Japansk Røgelse

Den japanske røgelse er fra Nippon Kodo

Den japanske røgelse er fra Nippon Kodo, som er Japans største producent af røgelse. I et land med 127 millioner indbyggere, som næsten alle brænder 5-10 røgelsespinde om dagen, har de en markedsandel på hele 40%. Virksomheden er grundlagt i 1575, og har altså næsten 500 års erfaring med fremstilling af rene, naturlige japanske duftpinde og Japanske røgelsesholdere i høj kvalitet. Du kan hos Bog & Mystik vælge imellem over 100 forskellige røgelsesvarianter fra Nippon Kodo. Mange af røgelsespindene fra Nippon Kodo udvikler meget lidt eller ingen røg, og råvarerne til de fine japanske kvalitetspinde kommer fra hele verden. At nyde en japansk røgelse er mindfulness i højeste karat – en skærpelse af alle sanser i øjeblikket her og nu, og det er ikke underligt at netop Zen-munke i høj grad har været ivrige brugere af de fine pinde i Buddhistiske templer og klostre overalt i Japan. I en travl hverdag kan røgelsen hjælpe os alle til større mental klarhed, en højere indre ro og et harmonisk duftklima i hjemmet