Golden Nag Champa røgelse - Røgelsespinde - 15 Gram
✓ Vi er e-mærket
✓ Fragt fra kr. 29,95
✓ 90 dages fuld returret
Om Golden Nag Champa røgelse - Røgelsespinde - 15 Gram
Dette er en særlig røgelse, som indeholder plumeria, der i Vesten er kendt som frangipani. Røgelsen er sammensat med en halvflydende harpiks fra træet Ailanthus malabarica, som giver røgelsespindene deres karakteristiske cremefarve og let fugtige konsistens.
Denne type røgelse siges at have en tiltrækkende og fastholdende energi og er også kendt som glædens røgelse. Mange beskriver, at duften kan være med til at skabe en mærkbar forandring i stemningen og understøtte en spirituel atmosfære.
Indhold: 15 gram
Prøv også japansk røgelse
Japansk røgelse er et godt valg til dig, der foretrækker fine, elegante og velafbalancerede dufte. I modsætning til mange indiske røgelsespinde fremstilles japanske røgelsespinde ofte uden en bambuspind i midten. Det giver en mere ensartet forbrænding, mindre røg og en renere duft i rummet.
Du kan bruge japansk røgelse til meditation, yoga, afslapning, læsning eller stille stunder i hjemmet. Udvalget spænder fra friske og blomsteragtige dufte til varme, krydrede og træagtige aromaer som sandeltræ.
Se vores store udvalg af japansk røgelse, og find den duft, der passer til dit hjem, din meditation eller dine personlige ritualer.
Find en røgelsesholder til dine røgelsespinde
En røgelsesholder holder røgelsespinden stabil og opsamler asken, mens den brænder. Det gør brugen mere sikker og hjælper med at beskytte bordet eller hylden mod aske og varme.
Hos Bog & Mystik finder du røgelsesholdere i forskellige materialer, størrelser og spirituelle designs. Vælg blandt enkle holdere til røgelsespinde, dekorative modeller med symboler eller større røgelsesholdere, der kan indgå som en del af dit alter eller din indretning.
Se vores udvalg af røgelsesholdere, og find en model, der passer til dine røgelsespinde og din personlige stil.