Bog - Vær her - Jegets tavse revolution

Af Søren Yoga Rasmussen
  295,00 DKK

Vi er e-mærket

Fragt fra kr. 29,95

90 dages fuld returret

Julegaver kan byttes frem til 24-1-2026

Om Vær her - Jegets tavse revolution

Bogen er den dybeste og fineste på markedet. Bogen er fyldt til randen med flere end 100 invitationer og meditationer til Væren og Handling. Hvert eneste korte afsnit tilbyder i øvrigt læseren at skifte perspektiv, læne sig ind i bare at Være og leve aktivt i Handling.

”Denne bog handler om kunsten at frisætte dig selv, bare at Være dig selv imens du leger alle de roller du vil. Bogen handler ikke om at du skal hæmme dig selv eller få dit jeg til at forsvinde, men hellere om at slippe dit jeg fri, så det bliver så tilpas elastisk, at det kan pendulere og bevæge sig imellem to endeløsheder, uden begrænsninger, uden dæmninger, uden hæmninger. Jeg’et er stort set med i det hele, fra den ene ekstrem til den anden, og på denne rejse inviteres jeg’et til - i sig selv - at slippe forbehold, frygt, fordomsfuldhed og modstand. Altså, jeg’et kommer til frivilligt at frisætte sig selv. Bered dig på en revolution. Bogen handler fra første side om at få jeg’et til at indse, at alt dets stræben, gøren, håb og ønsker, alt jeg’ets tænkeri og føleri, alle dets bindinger og tilknytninger, aldrig nogen sinde ender med fred, frihed og kærlighed. For at bringe jeg’et til erkendelse og til at opgive sine tænkerier, vises vejen tilbage til jeg’ets oprindelse, til den rene eksistens, til bare at Være Her. Væren beskrives som eksistensen, hvor fred, frihed og visdom er.”


Bogen er en opfølger på to tidligere yoga bøger af samme forfatter:
Yoga og kunsten at leve livet (2009) samt Yoga Stillinger og programmer (2012)

Det er en rigtig smuk og vigtig bog, som går ind bag den ”almindelige yoga”, ind i den dybe sjælelige psykologi og forståelse, og det vil være en vigtig bog - specielt for dem der underviser - at få med sig.
- Johnny Tempeldal, underviser i realisering af den absolutte natur.

I et inspirerende sprog forklarer forfatteren, der er en af de mest erfarne yogalærere her hjemme, hvorledes vi kan åbne os for en dybere stilhed og forbundethed bagom alle de historier om os selv, som vi normalt går rundt og identificerer os. Først her kan vi mødes på ligeværdig vis som mennesker – ud over al den identifikation, som adskiller fra andre og fra verden som helhed.
- Svend Trier, meditationslærer og forfatter.

Forfatter:
Søren Yoga Rasmussen
Antal sider:
253

Spirituelle gaver